Виза
Визата е официален документ, който позволява на приносителя законно да влезе в чужда страна. Обикновено тя се подпечатва или залепва в паспорта на приносителя. Има няколко вида визи, всяка от които позволява на носителя различни права в приемащата страна.
Туристическа виза
Пътните визи позволяват на приносителя да влезе в чужда страна само за туристически и развлекателни цели и да остане за определен период от време. Те не дават право на титуляря да работи или да се занимава с каквито и да било стопански дейности в приемащата страна.
Работна виза
Работни визи се изискват за лица, които желаят да поемат работа или да се занимават с бизнес дейности в приемащата страна. Има няколко вида, които зависят от естеството на работата и продължителността на престоя. Например работните визи за почивка позволяват на физическите лица временно да се заемат с работа, докато пътуват из страната.
Бизнес виза
Бизнес визата позволява на приносителя да влезе в страната домакин и да се занимава с бизнес дейности, без да се присъединява към трудовия пазар на страната. Например, дадено лице може да изисква виза за бизнес, ако пътува до дадена страна, за да прави бизнес с друга компания или ако присъства на бизнес конференция. По принцип посетителят трябва да покаже, че не получава приходи от страната.
Студентска виза
Студентската виза позволява на приносителя да се запише в образователна институция в приемащата държава. Висококвалифицираните чуждестранни студенти трябва да получават визи за временно пребиваване.
Виза за бежанец / убежище
Визите за бежанец и визите за убежище могат да се предоставят на лица, избягали от преследване, война, природни бедствия и други ситуации, при които животът им е изложен на риск.
Работна виза за почивка
Работните визи за почивка позволяват на приносителя да поеме временна заетост в страна, през която пътува. Не всяка страна предлага работна програма за почивка. Австралия има най-популярната такава програма.
Съпружеска виза
Съпружеските визи позволяват на партньорите да се посещават помежду си, когато единият от съпрузите не е от същата държава.
Транзитна виза
Пътуващите могат понякога да изискват транзитни визи, за да преминат през страна, която не е тяхната страна на местоназначение. Транзитните визи обикновено се изискват, ако имате престой в страна повече от няколко часа.
eVisa
eVisa или електронната виза се съхранява в база данни, а не е щампована или залепена в паспорта на приносителя. EVisa е свързана с номера на паспорта на лицето. Заявленията за eVisas обикновено се извършват по интернет и кандидатът ще получи хартиен документ, който да бъде представен, докато пътувате.
Имигрантска виза и не-имигрантска виза
Визите за пътуване могат да бъдат разделени на две категории: имигрантски и не-имигрантски. Визите за имигранти позволяват на приносителя да пребивава постоянно в приемащата държава, докато визите за не-имигрантски граждани позволяват на наемателя временно да влезе в приемащата страна.
Какво представлява визата?
Традиционните визи могат да бъдат щамповани или залепени в паспорта ви. Ако визата ви е залепена в паспорта ви, обикновено тя е малък документ, който включва вашето име, номер на паспорта, място на раждане, причина за пътуване и дата на изтичане. Щампованите визи обикновено съдържат по-малко информация. Те обикновено имат само местоназначението и датата, от която валидната виза е валидна, и официалните указания, в които се посочва колко дни валидността на визата е валидна.
Защо трябват визи за пътуване?
Визите са необходими, ако желаете да пътувате до държава, която няма валидна визова политика с вашата страна. Много държави имат визова политика и споразумения, които позволяват на гражданите си да пътуват свободно между тях без необходимост от виза. Например, канадците и американците не се нуждаят от визи, за да пътуват до други страни, само валидни документи за пътуване. Въпреки това, канадците се нуждаят от визи, за да пътуват до Бутан например, тъй като между двете държави няма споразумение за визи.
Какво представлява визовата политика?
Визовата политика на дадена страна е правило, което гласи кои хора могат или не могат да влязат в страната. Политиката може да позволи на притежателите на паспорти на една страна да влизат в безвизови, но не и в притежатели на паспорта на друга държава. Повечето визови политики са двустранни, което означава, че две държави ще позволят безвизово пътуване до гражданите на другата страна, но това не винаги е така. Например, канадските притежатели на паспорти могат да пътуват до Гренада без визи, но Гренадите трябва да кандидатстват за визи, за да пътуват до Канада. Няма строги и бързи правила за страните при определянето на визовата политика. Някои типични съображения обаче включват дипломатическите отношения с другата страна, историята, ако има такава, за незаконната имиграция от страната, факторите за разходите и туризма и други.
Защо някои страни имат ограничения?
Страните имат визови ограничения, за да проверяват и контролират потока от посетители във и извън страната и да предотвратяват незаконната имиграция и други престъпни дейности. Принуждаването на пътниците да кандидатстват за визи позволява на властите да проверят потенциални посетители. Например, хората могат да се опитват да пътуват в страна с по-добри икономически възможности, за да работят там незаконно.
Кога имам нужда от виза?
Зависи от това, къде искате да отидете. Ако държавата ви има визово споразумение със страната, която възнамерявате да посетите, вероятно няма да ви се налага да кандидатствате за виза предварително. Ако обаче държавата ви няма визов договор с предвиденото ви местоназначение, трябва да кандидатствате за виза, преди да пътувате.
Как да кандидатствам за виза?
Използвайки предпочитаната от вас търсачка, намерете официалния правителствен сайт за имиграция на страната, която възнамерявате да посетите. След като намерите и прочетете цялата информация, включително изискванията за кандидатстване за виза, попълнете формуляра за кандидатстване за визи. Възможно е да можете да изпратите формуляра по електронен път или може да се наложи да го изпратите по пощата. Ако вашето дестинация изисква визи при пристигане, тогава не е нужно да се притеснявате за кандидатстване за визи за пътуване предварително. В този случай, след като стигнете до местоназначението си, може да бъдете задължени да попълвате виза и да плащате всички приложими такси. Проверете двойно проверката на изискванията на съответния уеб сайт или консулство, тъй като може да ви е необходима и паспортна снимка.
Какви са изискванията?
Всяка страна има свои изисквания за кандидатстване за визи. Не забравяйте да проверите с подходящия правителствен уебсайт на държавата на целевата си страна, за да разберете. Изискванията обикновено включват попълване на формуляра за заявление за издаване на виза, предоставяне на паспорт за поставяне на печат, ако е необходимо, снимка и допълнителни документи като маршрута на полета, хотелската резервация или писмото за покана.
Много държави също имат насоки за недопустимост, когато става дума за издаване на визи. Потенциалните посетители могат да бъдат считани за недопустими, ако например имат криминална история, представляват риск за сигурността, имат сериозен здравословен проблем, имат сериозни финансови проблеми и други.
Ако не отговаряте на визовите изисквания за страната, която възнамерявате да посетите, е много вероятно вашето заявление за виза да бъде отказано и няма да ви бъде разрешено влизането в страната.
Какви са допълнителните документи?
При подаване на заявлението ви за виза в посолството на страната, в която възнамерявате да посетите, ще бъдете помолени да включите подкрепящи документи с основното заявление за виза. По-долу е даден списък на често заявените оправдателни документи:
Писмо за покана.
Фотокопие на информационната страница на паспорта ви.
Една или две снимки със специфичен размер, определени от визовия кабинет.
Доказателство за финансова подкрепа по време на пътуването.
Застраховка за пътуване.
Самолетни билети.
Доказателство за целта на пътуването.
Такси за кандидатстване за виза.
Какво представлява покана за виза?
Някои страни, като Канада и Съединените щати, могат да изискват от посетителя да включи писмо за покана с молбата си за пътуване. Писмото за покана е официално писмо от лицето, което възнамерявате да посетите, като заявявате, че ви канят да ги посетите в тази страна. Писмата за покана помагат на туристическите власти да проверят потенциалните посетители, като гарантират, че временното посещение наистина е истинското естество на искането за виза. Проверете в правителствения уеб сайт на целевата ви дестинация за подробности относно това, което трябва да бъде включено в такова писмо.
Какво да очаквате при интервю за виза?
След като подадете заявлението си за виза, може да бъдете помолен да подадете интервю за виза от страната, която възнамерявате да посетите. Повечето заявления за издаване на визи се одобряват или отхвърлят, без да е необходимо интервю, но визовият служител може да поиска такъв. Следните са често срещани въпроси, които може да ви бъдат зададени по време на визовото интервю:
Защо искате да пътувате до страната X?
Защо искате да посетите в този конкретен момент?
Имате ли криминално досие?
Пътувате ли с някой друг?
Кого ще посетите?
Колко дълго ще останете?
Къде ще отседнете?
Дали сте резервирали самолетни билети?
Имате ли здравно осигуряване за това пътуване?
Ако понастоящем сте наети, имате ли подходящ отпуск от работното си място по време на пътуването?
Ще се върнете ли в родната ви страна след вашето посещение?
Какви са таксите?
Всяка държава има различни такси за получаване на виза. Проверете в правителствения имиграционен уеб сайт на целевата ви дестинация, за да разберете разходите.
Колко време се чака?
Всяка страна обработва заявленията за визи различно. Уверете се, че сте проверили правителствения уеб сайт на държавата, която възнамерявате да посетите, за да разберете колко бързо обработват заявленията за визи.
Какви визови услуги предлага посолството?
Посолствата обикновено предлагат услуги за кандидатстване за визи, съдействие и актуална информация относно изискванията за виза и пътуване. Винаги е добра идея да проверите посолството на вашата целева страна, за да научите как да пътувате там.
Какви са ограниченията за виза в САЩ?
Съединените щати имат няколко визови ограничения, които засягат дали на потенциален посетител се предоставя туристическа виза. Заявленията за издаване на визи могат да бъдат отказани на основание на здравословно състояние, наказателно дело или по други причини за сигурност. Например, всеки, който има значителна заразна болест или физическо или психическо разстройство, което представлява заплаха за безопасността, няма да бъде разрешено влизането в САЩ.
Без виза / Виза при пристигане / Необходима Виза
Безвизов режим се отнася до възможността да пътувате до чужда страна, без да е необходима пътна виза. В такъв случай се изисква само валиден паспорт за целите на влизане и излизане.
Визата при пристигане означава, че пътниците трябва да получат виза, за да влязат в страната на местоназначение, но могат да бъдат получени при пристигане. Не е необходимо посетителите да кандидатстват предварително за виза за пътуване.
Визовата необходимост означава, че пътниците трябва да кандидатстват за виза за страната, преди да пътуват там.
Какво около пътните визи е свързано с моя паспорт?
За да кандидатства за виза за пътуване, кандидатите трябва да имат валиден паспорт най-малко шест месеца от датата на пътуването. Визата обикновено е подпечатана или залепена в паспорта. При eVisa, визата е свързана с номера на паспорта ви в базата данни за пътуванията в страната.
Кои държави могат да се посетят с шенгенска виза?
Шенгенската зона обхваща 26 държави в Европа. Шенгенската виза позволява на носителя да влезе в една шенгенска страна и след това да пътува свободно през останалата част от зоната. По-долу е списъкът на всички държави-членки на Шенген:
Австрия, Германия, Люксембург, Словения, Белгия, Гърция, Малта, Испания, Чехия, Унгария, Холандия, Швеция, Дания, Исландия, Норвегия, Швейцария, Естония, Италия, Полша, Лихтенщайн, Финландия , Словакия.
Кога е издадена някога първата виза?
Първото споменаване на това, което може да се приеме за виза, е в книгата на Неемия от около 450 г. преди н. е. На пророка е дадено писмо от персийския цар Артаксеркс за „безопасно отвеждане“, в което се казва да му бъде предоставен безопасен преход до Юдея.